Spor Bilimleri Derneği

AnasayfaDernek HakkındaÜyelikÇalışma GruplarıDuyurularSBD KongreBasın OdasıBağlantılarİletişimÜye Girişi

2012 Olimpiyat Oyunları Değerlendirme Toplantısı

Spor Bilimleri Derneği ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile 25 Eylül 2012 tarihinde H.Ü.Beytepe Yerleşkesi'nde "2012 Olimpiyat Oyunları Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.

Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu halterci Halil Mutlu ve milli atlet Sema Apak katıldığı toplantıya Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Tuncer ve H.Ü.Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Haydar Demirel'in yanısıra Prof. Dr.Caner Açıkada ve Prof.Dr. Emin Ergen destek verdi.

Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof.Dr.Gıyasettin Demirhan "Ölçüt madalya sayısı ise başarıyı etkileyecek olan diğer paydaşlar gibi spor bilimciler olarak bizler de sınıfta kaldık", “Öncelikle ülkemizde spor yüksek okullarından yeterliliğe sahip olanlarının fakülteye dönüştürülüp, yeniden yapılandırılmaları ve belli bölgelerde spor enstitülerinin kurulup, sorun odaklı derin araştırmaların yapılması ve sonuçlarının pratiğe aktarılması gerekmektedir. Ayrıca politika yapıcıların, spor alanında çalışan kişi ve kurumlarla daha fazla işbirliği içinde olmaları gerekir" diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi tarafından YÖK'e sunulan Spor Bilimleri Enstitüsü Projesi'ne atıfta bulunan ve Üniversitelerin bilgi üretme rolüne ve gücün üniversitelerde olması gerektiğine dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Murat Tuncer: “Eğer bu anlayışı kavrayamazsak ne kurumsal anlamda ne de ülke olarak bir şey yapabiliriz. Diğer ülkelere baktığımızda eğer bilgi ve teknolojinin önde olduğu bir ülkeyse başarılı oluyor. El yordamıyla yapıyorsanız, bir şey olmuyor. Neden Nobel ödüllü bir kişi yok ülkemizde. Çünkü biz Everest tepelerini arıyoruz ama hiç kimse Everest'in Himalayalar nedeniyle var olduğunun farkında değil. Önce Himalayalar'ı oluşturmamız lazım ki Everest'e ulaşalım.”

Sporcunun performansını maksimuma çıkarmanın tek yolunun bilimsel ve çağdaş çalışma olduğunu vurgulayan Rektör Tuncer, çizdikleri yolu 3 ana başlık altında topladıklarını ifade ederken, “Bunlardan ilki sporun bütün ülkeye, topluma yayılmasında öncülük etmek, ikincisi potansiyeli olan başarılı olabilecek gençleri spora kazandırmak, üçüncüsü de kazanılmış sporcuları performans olarak maksimuma çıkarabilmek” dedi. Tuncer sözlerini şöyle tamamladı: "Hedef, olimpiyatlarda başarılı olmak, bu bir ülke meselesi ama buz dağının altında çok önemli şeyler var. Olimpiyat madalyası, sporda kullandığın teknolojiyi, işbirliğini, spora verdiğin önemi, sporun toplumda ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. Madalya sayısının altındaki anlamlar çok önemli.”

Dernek Hakkında

Duyurular

Çalışma Grupları

Fotoğraf Galerisi

Kurumlar

Bağlantılar

Basın Odası

İletişim

Üyelik