Spor Bilimleri Derneği

AnasayfaDernek HakkındaÜyelikÇalışma GruplarıDuyurularSBD KongreBasın OdasıBağlantılarİletişimÜye Girişi

Derneğimizin Anayasa Maddeleri Önerisi

Değerli Spor Bilimleri Derneği Üyeleri, Yeni Anayasa çalışmalarına katkıda bulunmak üzere Spor Bilimleri Derneği olarak öneride bulunduğumuz Anayasa maddelerini bilgilerinize sunuyoruz. Mesleğimizin geleceği ve yeni istihdam alanları için katkıda bulunmak üzere yenianayasa.tbmm.gov.tradresi aracılığıyla her bireyin kişisel olarak da öneride bulunabildiğini hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla,

Önerilerimiz

1. Devlet, sağlıklı ve nitelikli bir yasam için toplumun tüm bireylerine hareket bilinci kazandırılmasını teşvik eder ve destekler.

Gerekçe:

Araştırmalar başta Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere dünya genelinde, fiziksel aktivite düzeyinin azaldığını ve hareketsizliğe bağlı hastalıkların (aşırı kilo, diyabet, kalp-damar hastalıkları, metabolik sendrom vb.) görülme sıklığının arttığını göstermektedir. Bu sorunları önlemek amacıyla, bireylere aktif yaşam alışkanlığı kazandırmaya yönelik yeni politikalar üretilmektedir. Ülkemizde de benzer sorunların yakın bir gelecekte çok daha önemli boyutlara ulaşacağı anlasılmaktadır. Bunlar genel olarak şöyle sıralanabilir; toplumumuzun birçok kesiminde beden eğitimi, spor, fiziksel aktivite ve egzersize yeterince önem verilmemesi; okullarda beden eğitimi derslerinin nitelikli şekilde işlenmemesi; çocuk ve gençlerin fiziksel aktivite, egzersiz ve spor etkinliklerine katılmak yerine masa başında bilgisayar oyunları ya da sosyal paylaşım siteleri ile vakit geçirmeleri ve bireylerin toplu taşıma araçları yerine her geçen gün özel araç kullanımını daha çok tercih etmeleri. Çok daha ileri boyutlara ulaşabilecek bu sorunun ağır sonuçları ile yüzlesmeden bir takım önlemler almak, toplumun sağlığı ve devletin sağlık için harcamaları açısından daha karlı olacaktır. Nitekim, yakın gelecekte ülkemiz nüfusunda artan yaşlılık oranı ile birlikte hareketsizliğin yol açtıgı hastalıklar için ayrılacak giderler devlet ve toplumumuz açısından önemli maliyetler oluşturacaktır. Bu bağlamda, araç-gereç, materyal ve tesis yetersizlikleri giderilerek, bireylerin okul içi ve dışında aktif yasam alışkanlığı kazanabilecekleri çevrelere dahil edilmeleri, hareket kültürü kazanmalarını teşvik ederek hareket kültürüne sahip bir toplumun temelini oluşturacaktır. Nitelikli öğretmen eğitimine ağırlık verilmesi, beden eğitimi derslerinin etkili kılınmasına, hareket yoluyla bireylere düşünme yetisini kazandırarak, bireylerin kendi potansiyellerini açıga çıkarmalarına yardımcı olacaktır. Şöyle ki, son yıllarda yapılan araştırmalar, düzenli fiziksel aktivite, spor ve egzersiz yapmanın akademik başarıyı olumsuz etkilemediği gibi, tam tersine diğer alanlardaki başarı oranını artırdığını ve zeka gelişimine katkıda bulunduğunu ortaya koymuşstur. Bunun yanında, beden eğitimi ortamlarında edinilen yaşam becerileri, çocuk ve gençlerin günlük yasamda karsılasacakları problemlerle bas edebilmelerini kolaylaştıracaktır. Bu da, bireysel ve toplumsal sorunların çözümü üzerinde düşünen bireylerin topluma kazandırılmasına hizmet edecektir. Diğer taraftan, fiziksel aktivitenin endorfin hormonunu aktif hale getirerek daha mutlu ve enerjik hissetmeyi saglaması, kisinin sosyalleşmesine ve benlik algısına yaptığı katkı ve diğer sayısız faydası dikkate alındıgında, egzersize daha fazla zaman ayıran bir toplumun psikolojik ve sosyal açıdan da daha sağlıklı olacagına kuşku yoktur. Bütün bu nedenlerden dolayı yeni Anayasa’da bu kapsamda bir maddenin yer alması aktif, sağlıklı ve üretken bireylerden oluşan bir toplum için dayanak olacaktır.

2. Devlet, sporun yaygınlasmasını destekler ve basarılı sporcuyu korur.

Gerekçe: Özellikle 1896 Olimpiyat Oyunlarından sonraki süreçte, ulus devletlerinin yaygınlaşmasıyla spor, ülkeler arası rekabette ve ülkelerin tanıtımında önemli bir yer edinmiştir. Bu bağlamda, dogrudan ya da dolaylı olarak ülkeler spora ve sporcularına yatırım yaparak, sporcularını desteklemekte, uluslararası spor müsabakalarında ülke prestiji kazanmayı hedeflemektedirler. Ülkemizde, devletin doğrudan sporcuya destek sunuyor olması, sporun yaygınlaştırılarak, sporcuların korunması ve desteklenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle, var olan Anayasa’da oldugu gibi yeni Anayasa’da da buna ilişkin bir maddenin yer alması, uluslararası boyutta ülkemizin başarılı sporcular tarafından temsil edilmesine olanak tanıyacak ve dünya çapında tanınması açısından yararlı olacaktır.

Dernek Hakkında

Duyurular

Çalışma Grupları

Fotoğraf Galerisi

Kurumlar

Bağlantılar

Basın Odası

İletişim

Üyelik